• Berek
  W jednym z odcinków trzeciej serii „Latającego Cyrku Monty Pythona” mogliśmy oglądać olimpijski finał zabawy w chowanego. A właściwie drugą jego rundę. Pierwsza – w której zawodnik brytyjski szukał sportowca z Paragwaju – zakończyła się rekordowym wynikiem: trwała 11 lat, 2 miesiące, 26 dni, 9 godzin, 3 minuty i 27.4 sekundy. W rewanżu szukającym jest Paragwajczyk i w czasie, gdy na placu Trafalgar w Londynie odlicza do tysiąca, jego przeciwnik jedzie na lotnisko, kupuje bilet na Sardynię i chowa się w ruinach zamku, co zwiastuje kolejną ciągnącą się latami rozgrywkę.
 • Magdalena Popławska i Michał Żurawski w filmie "53 wojny"
  Inspirowany książką Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia" film "53 wojny" nie wykorzystał emocjonalnej siły oryginału.
 • Ocean's 8
  1
  Po seansie "Ocean's 8" pozostaje przede wszystkim wrażenie, że ten film to zmarnowana szansa na stylową rozrywkę.
 • Tomasz Kot i Joanna Kulig w filmie "Zimna wojna"
  16
  411
  Tak wielopłaszczyznowego dzieła w polskim kinie nie było dawno. Filmu tak na wskroś polskiego, a zarazem uniwersalnego, zrozumiałego pod każdą szerokością geograficzną – również nie. Paweł Pawlikowski, nie walcząc z nikim, opowiadając historię, rozbraja wrogów. I pokazuje, że miejsce wśród największych w rodzimej kinematografii należy mu się nie tylko dlatego, że "Ida" dostała Oscara.
 • Alden Ehrenreich jako Han Solo
  4
  3
  Nie da się zastąpić Harrisona Forda, ale ryzyko i tak się opłaciło. Powrót do młodzieńczych lat jednego z najpopularniejszych bohaterów "Gwiezdnych wojen" to kawałek porządnej rozrywki.
 • Deadpool 2
  1
  19
  Formuła przetestowana w pierwszej części "Deadpoola" – i na łamach niezliczonych komiksów – doskonale sprawdza się w drugim filmie. I została nawet ulepszona.
 • Kadr z filmu "Avengers: Wojna bez granic"
  3
  2
  Najbardziej bombastyczny, spektakularny, naszpikowany gwiazdami – dziesiątą rocznicę Marvel Cinematic Universe (MCU) studio Disneya obchodzi z hukiem. Ale "Wojna bez granic" jest pod wieloma względami rozczarowaniem.
 • Kadr z filmu "Śmierć Stalina"
  12
  49
  Znakomita "Śmierć Stalina" przypomina wariację na temat kultowego skeczu Monty Pythona pod tytułem "Słynne historyczne zgony". Skojarzenia z twórczością brytyjskiej grupy wzmacnia fakt, że w jednej z głównych ról, radzieckiego ministra spraw zagranicznych Mołotowa, oglądamy Michaela Palina. Duch Pythonów unosi się jednak przede wszystkim nad przenikającym film Armando Iannucciego humorem, który stanowi perfekcyjną syntezę dosadności i wyrafinowania.
 • Kadr z filmu "Wyspa psów" - reż. Wes Anderson
  86
  Spójrzmy prawdzie w oczy: Wes Anderson schodzi na psy. Reżyser, doskonale sprawdzający się w kameralnych filmach pokroju „Rushmore” czy „Moonrise Kingdom”, od pewnego czasu staje się ofiarą własnej megalomanii.
 • "Ciche miejsce" w kinach
  4
  1
  "Ciche miejsce" to sprawnie zrealizowany horror. Ale objawieniem gatunku trudno go nazwać.
 • "Lato 1993" w kinach
  17
  Piękny film Carli Simón to opowieść o dziecięcym przeżywaniu żałoby. Pozbawiona sentymentalizmu i emocjonalnego szantażu.
 • Kadr z filmu "Player One" Stevena Spielberga
  1
  4
  "Player One", nowy film Spielberga to kapitalna rozrywka, a jednocześnie okazja, by zastanowić się, czy popkultura budowana na nostalgii ma jeszcze sens.