Najlepszy film: 
Bestie z południowych krain
Django
Les Miserables - Nędznicy
Lincoln
Miłość
Operacja Argo
Poradnik pozytywnego myślenia
Wróg numer jeden
Życie Pi

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
Miłość – Austria
Kon-Tiki – Norwegia
No – Chile
Królewski romans – Dania
War Witch – Canada

Najlepsza reżyseria:
Michael Haneke - Miłość
Ang Lee - Życie Pi
David O. Russell - Poradnik pozytywnego myślenia
Steven Spielberg - Lincoln
Benh Zeitlin - Bestie z południowych krain

Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:
Bradley Cooper - Poradnik pozytywnego myślenia
Daniel Day-Lewis - Lincoln
Hugh Jackman - Les Miserables - Nędznicy
Joaquin Phoenix - Mistrz
Denzel Washington - Lot

Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska:
Jessica Chastain  - Wróg numer jeden 
Jennifer Lawrence  - Poradnik pozytywnego myślenia
Emmanuelle Riva  - Miłość
Quvenzhane Wallis  - Bestie z południowych krain 
Naomi Watts  - Niemożliwe

Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Alan Arkin - Operacja Argo
Robert De Niro - Poradnik pozytywnego myślenia
Philip Seymour Hoffman - Mistrz
Tommy Lee Jones - Lincoln
Christoph Waltz - Django

Najlepsza drugoplanowa rola żeńska:
Anne Hathaway - Les Miserables - Nędznicy
Sally Field - Lincoln
Helen Hunt - Sesje
Amy Adams - Mistrz
Jackie Weaver - Poradnik pozytywnego myślenia

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Miłość – Michael Haneke
Django – Quentin Tarantino
Lot – John Gatins
Moonrise Kingdom – Wes Anderson & Roman Coppola
Wróg numer jeden – Mark Boal

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Operacja Argo – Chris Terrio
Bestie z południowych krain – Lucy Alibar & Benh Zeitlin
Życie Pi – David Magee
Lincoln – Tony Kushner
Poradnik pozytywnego myślenia – David O. Russell

Najlepsza muzyka:
Anna Karenina – Dario Marianelli
Operacja Argo – Alexandre Desplat
Życie Pi – Mychael Danna
Lincoln – John Williams
Skyfall – Thomas Newman

Najlepsza piosenka:
"Before My Time" z filmu "Chasing Ice" – muzyka i słowa J. Ralph
"Everybody Needs A Best Friend" z filmu "Ted" – muzyka Walter Murphy, słowa – Seth MacFarlane
"Pi's Lullaby" z filmu "Życie Pi" – muzyka – Mychael Danna, słowa – Bombay Jayashri
"Skyfall" z filmu "Skyfall" – muzyka i słowa Adele Adkins oraz Paul Epworth
"Suddenly" z filmu "Les Misérables" – muzyka - Claude-Michel Schönberg, słowa – Herbert Kretzmer i Alain Boublil

Najlepsze zdjęcia:
Anna Karenina – Seamus McGarvey
Django Unchained – Robert Richardson
Life of Pi – Claudio Miranda
Lincoln – Janusz Kaminski
Skyfall – Roger Deakins

Najlepsze kostiumy:
Jacqueline Durran – Anna Karenina
Paco Delgado – Les Misérables. Nędznicy
Joanna Johnston – Lincoln
Eiko Ishioka – Mirror Mirror
Colleen Atwood – Królewna Śnieżka i łowca

Najlepszy montaż:
Operacja Argo – William Goldenberg
Życie Pi – Tim Squyres
Lincoln – Michael Kahn
Poradnik pozytywnego myślenia - Jay Cassidy i Crispin Struthers
Wróg numer jeden – Dylan Tichenor i William Goldenberg

Najlepsza scenografia:

Anna Karenina – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Hobbit: Niezwykła podróż – Dan Hennah, Ra Vincent i Simon Bright
Les Misérables – Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
Życie Pi – David Gropman, Anna Pinnock
Lincoln – Rick Carter, Jim Erickson

Najlepszy pełnometrażowy film animowany:
Merida Waleczna
Frankeweenie
ParaNorman
Piraci!
Ralph Demolka

Najlepsze efekty specjalne:
Hobbit: Niezwykła podróż – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
Życie Pi – Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer i Donald R. Elliott
The Avengers – Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams i Dan Sudick
Prometeusz – Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley i Martin Hill
Królewna Śnieżka i Łowca – Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould i Michael Dawson

Najlepszy dźwięk:
Operacja Argo – John Reitz, Gregg Rudloff i Jose Antonio Garcia
Les Misérables – Andy Nelson, Mark Paterson i Simon Hayes
Życie Pi – Ron Bartlett, D.M. Hemphill i Drew Kunin
Lincoln – Andy Nelson, Gary Rydstrom i Ronald Judkins
Skyfall – Scott Millan, Greg P. Russell i Stuart Wilson

Najlepsza charakteryzacja:
Hitchcock – Howard Berger, Peter Montagna i Martin Samuel
Hobbit: Niezwykła podróż – Peter Swords King, Rick Findlater i Tami Lane
Les Misérables – Lisa Westcott i Julie Dartne

Najlepszy film dokumentalny:
5 Broken Cameras
The Gatekeepers
How to Survive a Plague
The Invisible War
Searching for Sugar Man

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
Inocente – Sean Fine i Andrea Nix Fine
Kings Point – Sari Gilman i Jedd Wider
Mondays at Racine – Cynthia Wade i Robin Honan
Open Heart – Kief Davidson i Cori Shepherd Stern
Redemption – Jon Alpert i Matthew O'Neill

Najlepsza krótkometrażowa animacja:
Adam and Dog – Minkyu Lee
Fresh Guacamole – PES
Head over Heels – Timothy Reckart i Fodhla Cronin O'Reilly
Maggie Simpson in "The Longest Daycare" – David Silverman
Paperman – John Kahrs

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:
Asad – Bryan Buckley i Mino Jarjoura
Buzkashi Boys – Sam French i Ariel Nasr
Curfew – Shawn Christensen
Death of a Shadow (Dood van een Schaduw) – Tom Van Avermaet i Ellen De Waele
Henry – Yan England