Film "W ciemności" trafił na ekrany polskich kin na początku roku, a pod koniec stycznia został nominowany do tegorocznego Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. W niedzielnej walce o nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej zmierzy się m.in. z wysoko ocenianym irańskim obrazem "Rozstanie" Asghara Farhadiego.

Zgodnie z zestawianiem najpopularniejszych filmów w Polsce z 17-19 lutego, prowadzonym przez portal filmowy Stopklatka, "W ciemności" obejrzało ponad 993 tys. widzów. To pierwszy film, który osiągnął w 2012 roku milionową widownię i prowadzi w rankingu najchętniej oglądanych tytułów roku

W poprzednim roku milionową publiczność zebrało w kinach siedem filmów, z których cztery były superprodukcjami 3D ("Piraci z Karaibów 4", "1920 Bitwa warszawska", "Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II", "Auta 2"), a trzy komediami ("Listy do M", "Och, Karol 2", "Kac Vegas w Bankoku").

Film, który w lutym trafił do kin, w USA zbiera pozytywne recenzje. – Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego wyjątkowa historia obrazuje przemianę antysemity w anioła stróża – napisał opiniotwórczy "Wall Street Journal".

Pełen napięcia (...) do głębi poruszający (...). Wizualny kontrast między dwoma światami – na ziemi i w kanałach – ukazano pięknie i sugestywnie, przez co "W ciemności" nabiera cech baśni. Ucisk i wolność oraz pochwała siły woli w obliczu opresji to tematy, które Holland zgłębiała już w "Tajemniczym ogrodzie", "Placu Waszyngtona" i swoim poprzednim dramacie wojennym "Europa, Europa". Wzruszający, ciepły i dramaturgicznie spełniony – ocenił "New York Times".

Konkurentami filmu Holland do Oscara, poza "Rozstaniem" Farhadiego, będzie izraelski "Footnote" (reż. Joseph Cedar), belgijski "Bullhead" (reż. Michael R. Roskam) oraz kanadyjski "Monsieur Lazhar" (reż. Philippe Falardeau).