"Kler" bije kolejne rekordy. Czy ten sukces może stać się zgniłą i gorzką porażką? [OPINIA]

| Aktualizacja:

"Kler" bije wszelkie rekordy popularności. Film Wojciecha Smarzowskiego zobaczyło już 2,5 miliona widzów, co sprawia, że niemal na pewno możemy mówić o najpopularniejszym polskim filmie po 1989 roku. Do poziomu rekordowego "Ogniem i mieczem" jeszcze trochę brakuje (obraz Jerzego Hoffmana z 1999 roku zobaczyło 7 151 354 widzów), ale dynamika oglądalności, rekordy otwarcia i drugiego weekendu i wreszcie – społeczne zainteresowanie i wywołana nim dyskusja sprawia, że "Kler" będzie filmem, który będzie miał największą publiczność. Co to tak naprawdę oznacza?

wróć do artykułu
  • ~student
    (2018-10-08 18:16)
    To największy od 1989 roku gniot jednostronny plugawy i nieobiektywny. Trudno go polecić.Kolejne filmy proponuję z udziałem lekarzy, prawników naukowców wujków ale bez totalnego uogólnienia
  • ~metoda
    (2018-10-08 18:04)
    Kler nie jest taki jak "Kler". "Elity europejskie" od dwustu lat nienawidzą chrześcijaństwa. Ponieważ jeszcze ta Polska jest tak ciągle "obrzydliwie katolicka" trzeba coś zrobić. A co? Uderz pasterza rozpierzchną się i owce...
  • ~Uważny
    (2018-10-08 18:09)
    Kler to niestety kiepski film i kiepskie kino. Poziom propagandy i powielania lewackich schematów. Szkoda że wszedł w to Smarzowski. Chyba, że myśli o światowej karierze, a film jest tylko odskocznia dla niej. To go nie szkoda.
  • ~znak czasów...
    (2018-10-08 17:22)
    Pisowska plugawa kasta powinna wyciągnąć wnioski. Szczucie pseudodziennikarzyn pisowskich z TVP nic nie dało, szczucie pisowskich politykierów - też nic. Ludzie swoje wiedzą, a znużenie i irytacja pisowską prymitywną propagandą narasta. Róbcie tak dalej Plugawa Zmiano - a wasz czas skończy się szybciej niż ktokolwiek dziś jest gotów przewidzieć...
  • ~kinoman
    (2018-10-08 18:14)
    Ile nagonek na różne grupy zawodowe i społeczne zorganizował do tej pory PIS? W porównaniu z tym krytyka kleru wywołana przez film jest naprawdę subtelna.
  • ~proste
    (2018-10-08 17:16)
    mozna bylo codzien w tvpinfo opluwac sady to mozna opluwac kler
  • ~Dobber
    (2018-10-08 18:48)
    Ktoś na forum trafnie napisał,że prawicowi dziennikarze usiłują,sukces filmu przemienić w zgniły owoc.Robią to wsposób bandycki,prostacki i głupi.ten film to nie jest rozprawa historyczna uniwersyteckich profesorów,,to film człowieka wrażliwego na kłamstwo,fałsz,nienawiść i obłude.Proszę zauważyć,że Kaczyński ze swoimi pieskami,nie recenzują filmu,do obszczekiwania wysłali media prawicowe i oszukańcze rydzyka.To jest taktyka ze świata bandyckiego,gdzie swoich bandytów się niekrytykuje ewentualnie się zabija,
  • ~Es
    (2018-10-08 18:50)
    Trzeba spokojnie obejrzeć film...opowiada historię tylko 3 księży... Jest momentami wstrząsający... opluwający "Kler" mają znieczulicę na ludzkie nieszczęście ...Kościół jest wielki, bogaty , wpływowy...i dlatego ma obrońców wśród polityków którzy wypłynęli dzięki niemu...
  • ~gumofiltz
    (2018-10-08 17:26)
    zagladac baczcnie tym chlopysiom pod ciemne ich sukienki
  • ~Biblia do reki - krok o prawdy !.
    (2018-10-09 01:19)
    Historia Kosciola rzymskokatolickiego jest jeszcze gorsza od filmu.Dlaczego przed narodem polskim jest ten fakt ukrywany.Kosciol rzymskokatolicki jest wsrod Polakow poczytany jako jedyna droga prowadzaca do zbawienia,jedyny prawdziwy kosciol zbawiajacy,a to jest w swietle Slowa Bozego klamstwo.Wystarczy uwaznie przeczytac samodzielnie Nowy Testament,Jezus Chrystus jest droga,brama,Zbawicielem,tylko On.Tradycja w tym przypadku dla Polakow jest zgubna,co widzimy to w naszej tysiacletniej historii.Komu zalezy na podtrzymywaniu szustwa , tylko zawsze rzadzacym i to od wiekow ,do dnia dziszejszego.Kierowanie Polakw do Biblii, to zblizenie ich do Boga,Syna Jego,ktory obecny jest wsrod nas wierzacych w Duchu Switym.Walka z klamstwem katolickim,to nie walka przyjacielem naszego narodu,a z odstepczym od fundamentu wiary Kk.Przekonanie ,ze Polska nie mze istniec bez Kk jest bledne,moze sa koscioly chrzescijnskie,w ktorych ludzie uczestnicza w ostatniej wieczerzy z chlebem i winem,gdzie nie ma kleru,a sa przelozeni kosciola i rada koscielna.Szkoda,ze narod nie moze poznac prawady z mediow, prawdziwego oblicza Krk.
  • ~Job
    (2018-10-08 18:48)
    Dlaczego ma nie być rysowany grubą kreską?! Gwałt na dziecku ma być wysubtelniony tylko dlatego że popełnił go zwolennik dobrej zmiany?
  • ~prawdziwy Polak
    (2018-10-09 03:11)
    odezwali się Piss Deraści broniący tzw.chrześcijanstwa. Ci faryzeusze nienawidzą Jezusa, Źydów,Biblii i całego przekazu ze Piśma świętego, Bronią kościoła rzymskiego jako narzędzia opresji dla swoich wrogów.
  • ~putto
    (2018-10-08 23:00)
    Pokazać wszystkiego w jednym filmie się nie da, niuansować to można ale wieloma filmami, jakoś nie było krytyki serialu o księdzu co taki dobry był dla wszystkich dla równowagi powinno pokazać się tam i złego księdza, film "kler" jest atakowany przez zwolenników PIS bo rykoszetem bije w PIS i to jest istotne dla krytyków bo PIS wzięło sobie kler za swoich sympatyków i zwolenników a tu nagle okazało się że kler nie taki święty a wręcz przeciwnie więc w związku z tym co z tym PISem
  • ~veritas
    (2018-10-08 23:12)
    Na tym świecie nie ma nic za darmo. Tzw. „kościół katolicki” w Polsce zapłaci rachunek za szemrane interesy z plugawą zmianą. Referendum w tej sprawie już się zaczęło. Polacy głosują nogami i idą do kina, obejrzeć „Kler”.
  • ~macski
    (2018-10-08 21:59)
    Kler trafił zapotrzebowanie rynku??? To się nazywa zapotrzebowaniem społecznym.
  • ~zapotrzebowanie społeczne
    (2018-10-08 18:21)
    Film rzeczywiście to gniot na "zapotrzebowanie społeczne". Jak za starych komunistycznych czasów. Ponieważ miliony ludzi ma nieuporządkowane życie moralne a Kościół jest jedynym, który o tym mówi, reprezentując pewien porządek, wiec trzeba pójść po "usprawiedliwienie" fabularnymi cudzymi grzechami i mu "przywalić". Widać to po po wypowiedziach starszych pań z syndromem poaborcyjnym na twarzach jakie to "arcydzieło" oglądały.
  • ~AMEN
    (2018-10-09 01:25)
    Skoro tak to wprowadzic Swieta Inkwizycje,wtedy bedziecie szczesliwi.Bo krytyka filmu to na jakiej podstawie ?.Co mowi Biblia o wierze,kim w Biblii sa biskupi,prezbiterzy i diakoni ,oraz starsi w wierze.Oni byli zonaci !.Celibat to wymysl szatana,a z nim odstepstwa od wiary plynacej z Biblii.
  • ~chwalący dyskwalifikujący
    (2018-10-08 18:10)
    To że, Jerzy Urban chwali film strojąc się w piórka "ojca chrzestnego" widząc w nim "kawał swojej roboty" mówi wszystko...Miejmy nadzieję, że i tym razem Zły przedobrzył....
  • ~rea
    (2018-10-08 20:11)
    Dopóki ludzie nie zrozumieją, że Bóg to wymyślony byt filozoficzny, dopóty religie będą najtragiczniejszym absurdem ludzkości.
  • ~Obraza, obrazow i figur !.
    (2018-10-09 09:54)
    Na forum wylewa sie hektolitry pomyji i ************* obraza ich uczucia religijne.Stop czy,te czucia sa obrazane,kiedy cytuje sie na forum fragmenty Biblii Tysiaclecia ?.Czy obraza uczuc religijnych odnosi sie takze do przytaczanych historii Krk.To w takim razie w co wierza katolicy,skoro im Biblia nie pasuje ?.Cenzurowanie wpisow na forum dotyczacych niechlubnej historii Krk,jest lamaniem swobod obywatelskich,wolnosci slowa.Moze ktos z katolikow napisze historie Krk !.Najpierw musialby poznac ogromny material w bibliotekach roznych krajow.Sprawa z Biblia jest prostsza,za jeden dlugi wieczor mozna przeczytac Nowy Testament,a warto to zrobic.Nastepny krok to porownac nauke Krk z nauka biblijna !.Skad te roznice ?.

Może zainteresować Cię też: