Najwięcej, bo aż 10 nominacji dostał film Marcina Krzyształowicza – "Obława". Tylko o jedną mniej zebrało "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Między "Drogówką" Wojciecha Smarzowskiego i "Pokłosiem" Władysława Pasikowskiego mamy remis – obie produkcje do Polskich Nagród Filmowych nominowano sześciokrotnie.

– Lepiej się przyjemnie się zdziwić niż rozczarować – mówi Arkadiusz Jakubik, nominowany do nagrody za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie "Drogówka". Bo choć podkreśla wagę Orłów, to do nominacji podchodzi ze spokojem.

Polskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone po raz 15. Przyznawane są w 17 kategoriach. Laureatów poznamy 4 marca. Wśród dotychczasowych laureatów Orłów są między innymi "Dług", "Pianista", "Katyń" i "Róża".

Oto nominowani do Orłów 2013:

Najlepszy Film Europejski:
"Artysta" – reżyseria Michael Hazanavicius
"Miłość" – reżyseria Michael Haneke
"Nietykalni" – reżyseria Olivier Nakache

Najlepszy montaż:
Jarosław Kamiński za film "Jesteś Bogiem"
Cezary Kowalczuk za film "Mój rower"
Jarosław Kamiński za film "Pokłosie"

Najlepszy dźwięk:
Nikodem Wołk-Łaniewski za film "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa"
Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki za film "Obława"
Michał Żarnecki za film "Piąta pora roku"
Jan Freda, Jan Schermer i Bartek Putkiewicz za film "Pokłosie"

Najlepsza scenografia:
Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński za film "Jesteś Bogiem"
Wojciech Żogała za film "Mój rower"
Allan Starski za film "Pokłosie"
Janusz Sosnowski za film "Wyspa skazańców"

Odkrycie roku:
Marcin Kowalczyk, aktor za film "Jesteś Bogiem"
Bartek Konopka, reżyseria za film "Lęk wysokości"
Michał Urbaniak, aktor za film "Mój rower"

Najlepsze zdjęcia:
Piotr Sobociński jr za film "Drogówka"
Radosław Ładczuk za film "Jesteś Bogiem"
Arkadiusz Tomiak za film "Obława"

Najlepsze kostiumy:
Agata Culak za film "Jesteś Bogiem"
Magdalena Rutkiewicz-Luterek za film "Obława"
Małgorzata Braszka za film "Pokłosie"

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:
Iza Kuna za film "Drogówka"
Sonia Bohosiewicz za film "Obława"
Joanna Kulig za film "Sponsoring"

Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Arkadiusz Jakubik za film "Drogówka"
Dawid Ogrodnik za film "Jesteś Bogiem"
Maciej Stuhr za film "Obława"

Najlepsza Muzyka:
Mikołaj Trzaska za film "Drogówka"
Krzysztof Komeda, Mariusz Ostański za film "Komeda, Komeda…"
Alexandre Desplat za film "Rzeź"

Najlepszy scenariusz:
Wojtek Smarzowski za film "Drogówka"
Maciej Pisuk za film "Jesteś Bogiem"
Marcin Krzyształowicz za film "Obława"
Roman Polański, Yasmina Reza z film "Rzeź"

Najlepsza główna rola kobieca:
Agnieszka Grochowska za film "Bez wstydu"
Weronika Rosati za film "Obława"
Danuta Szaflarska za film "Pokłosie"

Najlepsza główna rola męska:
Bartłomiej Topa za film "Drogówka"
Marcin Dorociński za film "Obława"
Maciej Stuhr za film "Pokłosie"

Najlepszy Film Dokumentalny:
"Fabryka wódki" – Jerzy Śladkowski
"Fuck For Forest" – Michał Marczak
"Wirtualna wojna" – Jacek Bławut

Najlepsza reżyseria:
Leszek Dawid – "Jesteś Bogiem"
Marcin Krzyształowicz – "Obława"
Roman Polański – "Rzeź"

Najlepszy film:
"Jesteś Bogiem" – reżyseria Leszek Dawid
"Obława" – reżyseria Marcin Krzyształowicz
"Pokłosie" – reżyseria Władysław Pasikowski