68. festiwal wenecki - podczas którego o główną nagrodę walczył będzie m.in. nowy film Romana Polańskiego - potrwa od 31 sierpnia do 10 września. Szefem jury będzie znany reżyser Darren Aronofsky.

Twórca "Życia bez zasad" Johnnie To, uznany na świecie autor i producent kilkudziesięciu filmów akcji, powróci na Lido po czterech latach.

W głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa weźmie udział najnowszy obraz Polańskiego "Carnage" ("Rzeź") z Kate Winslet i Jodie Foster. To ekranizacja sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy; opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych. Projekcja filmu odbędzie się 1 września.

Dyrekcja festiwalu zapowiedziała, że Polański nie przyjedzie na festiwal z powodów związanych z wymiarem sprawiedliwości. Reżyser jest nadal poszukiwany przez Interpol na wniosek Stanów Zjednoczonych, które chcą go sądzić za seks z nieletnią. W 1977 r. Polański został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego tego czynu, ale przed ogłoszeniem wyroku potajemnie opuścił USA. W 2009 r. został zatrzymany na lotnisku w Zurychu w drodze na festiwal filmowy. Przebywał najpierw w szwajcarskim więzieniu, a potem w areszcie domowym. Szwajcaria postanowiła nie wydawać go USA. Reżyser powrócił do swego domu w Paryżu.

W konkursie znajdzie się pięć amerykańskich filmów, w tym demaskatorski polityczny thriller "Idy marcowe" w reżyserii i z udziałem Georga Clooneya. Pokaz tego filmu otworzy tegoroczne święto kina w Wenecji.

O Złotego Lwa ubiegać się będą także: "Texas killing fields" Ami Canaan Mann, "4:44 Last Day on earth" w reżyserii Abla Ferrary , "Killer Joe" Williama Friedkina. Na liście jest również "Dark Horse" Todda Solondza z Mią Farrow i Christopherem Walkenem.

Trzy konkursowe włoskie filmy to: "Terraferma" Emanuele Crialese, "Quando la notte" Cristiny Comencini i filmowy debiut rysownika Gianniego Pacinottiego "L'ultimo terrestre".

Kanadyjski reżyser David Cronenberg zaprezentuje w konkursie "Dangerous method", opowieść o przyjaźni Zygmunta Freuda (w tej roli Viggo Mortensen) i Karola Gustawa Junga (Michael Fassbender). W obsadzie jest również Keira Knightley.

Rosyjski reżyser Aleksander Sokurow przedstawi z kolei "Fausta".

Do Wenecji przyjedzie Madonna, która poza konkursem zaprezentuje swój film "W.E", historię miłości Edwarda VIII i Amerykanki Wallis Simpson. Jest to, jak się podkreśla, jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń tegorocznego festiwalu.

Przewodniczącym jury 68. edycji festiwalu będzie amerykański reżyser Darren Aronofsky, zdobywca Złotego Lwa za film "Zapaśnik". W jury zasiądą także: wokalista brytyjskiej grupy Talking Heads i kompozytor David Byrne, artystka i reżyserka z Finlandii Eija-Liisa Ahtila, reżyserzy Todd Haynes z USA, Mario Martone z Włoch, Andre Techine z Francji, a także młoda włoska aktorka, odkrycie ostatnich lat Alba Rohrwacher.