Scenariusz oparty został na prawdziwej historii siatkarki Agaty Mróz z drużyny legendarnych "Złotek", która dotknięta śmiertelną chorobą dokonała dramatycznego wyboru: zrezygnowała z leczenia, by móc urodzić dziecko. Decyzję przypłaciła życiem.

Amerykańska Akademia Filmowa bardzo wysoko sobie ceni takie obrazy: o miłości, sporcie i biomedycznych dylematach. Informacja "based on true story" także zrobi swoje. Doborowa obsada: Michał Żebrowski jako ukochany mąż Jacek i Olga Bołądź w roli Agaty to dodatkowe atuty tej produkcji. Na ekranie zobaczymy również Danutę Stenkę i Andrzeja Mastalerza.

Anna Plutecka-Mesjasz z wykształcenia jest filmoznawczynią, a reżyserskie szlify zdobywała, tworząc telewizyjne reportaże dla TVN, była m.in. współautorką dokumentalnego serialu "Adopcje". Reżyserowała i produkowała także popularne serie "W-11. Wydział Śledczy" oraz "Detektywi". To bez wątpienia doskonałe przygotowanie do zadania, jakie sobie wyznaczyła filmem "Nad życie", w którym znać reporterską rzetelność i wyczucie paradokumentalnej formy.

Obraz będzie mieć premierę podczas trwającego festiwalu w Gdyni, gdzie znalazł się w sekcji Panoramy Polskiego Kina. Trochę szkoda, że nie bierze udziału w konkursie głównym i nie ma szans wrócić ze Złotymi Lwami. Ale Oscar lepszy.

Polska 2012 | reżyseria: Anna Plutecka-Mesjasz | dystrybucja: ITI Cinema | czas: 90 min