Zaniepokojony Muminek postanawia więc wyruszyć do leżącego w Górach Samotnych obserwatorium astronomicznego, by sprawdzić, czy niebezpieczeństwo rzeczywiście jest duże. Wraz z nim w wędrówkę ruszą Ryjek i Włóczykij, a po drodze przyłączy się rodzeństwo Migotków.

Film Marii Lindberg jest wierną adaptacją "Komety w Dolinie Muminków", jednej z najlepszych powieści ze stworzonego przez Tove Jansson cyklu. Opowieść ciepła i spokojna (choć niepozbawiona kilku emocjonujących fragmentów), raczej dla najmłodszych widzów, choć ich rodzice mogą poczuć się na seansie sentymentalnie. Podbnie jak wcześniejsze "Lato Muminków", tak i ten film został zmontowany z fragmentów kukiełkowego serialu realizowanego na przełomie lat 70. i 80. w łódzkim Se-Ma-Forze. Klasyczna animacja zyskała więc nowe życie (i to w trójwymiarze) – całkowicie zasłużenie.

Polskie "Opowiadania Muminków" zyskały nie tylko akceptację Tove Jansson (która osobiście poprawiała scenariusze każdego z 78 odcinków serialu), ale i światową sławę. O ich popularności może świadczyć to, że producenci "Muminków w pogoni za kometą" do anglojęzycznej (choć dubbingowanej przez skandynawskich aktorów) wersji filmu pozyskali iście gwiazdorską obsadę: swoich głosów bohaterom udzielili Max von Sydow, Stellan Skarsgaard, Alexander Skarsgaard, Peter Stormare i Mads Mikkelsen, zaś tytułową piosenkę napisała Björk, prywatnie wielka fanka Muminków.

W kinach film zobaczymy oczywiście w polskiej wersji językowej, więc fani Szwedów (i Duńczyka) może poczują się rozczarowani, ale napisów swoim pociechom czytać nie będą musieli.

Finlandia, Polska, Wielka Brytania 2010 | reżyseria: Maria Lindberg | dystrybucja: Lancelot Media Distribution | czas: 75 min