Przygodowa opowieść jest podróżą śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Na akcję filmu składają się dwie historie, a kluczową rolę odgrywa magiczna machina, unosząca bohaterów w podniebną odyseję.

W pierwszej części dwójka dzieci odnajduje niezwykły stary fortepian. Instrument zamienia się w latającą maszynę i zabiera bohaterów w pełną przygód podróż po Europie. W części drugiej londyńska bizneswoman Georgie, jej dzieci oraz pianista Lang Lang zostają wciągnięci do świata animowanego filmu 3D. Czeka ich misja sprowadzenia latającej machiny z powrotem do Polski.

Reżyserami filmu są Martin Clapp (animacja), Geoff Lindsey (część aktorska) i Marek Skrobecki (reżyser kreatywny, scenografia), a producentami - Polska i Chiny, przy współpracy z Wielką Brytanią, Norwegią i Indiami. Producentem głównym jest polska spółka BreakThru Films, założona przez producenta "Piotrusia i wilka", Hugh Welchmana.

W postać Georgie wcieliła się popularna aktorka amerykańska Heather Graham. Na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory Chopina, które specjalnie na potrzeby filmu wykonał wybitny chiński pianista Lang Lang. Jeden z reżyserów, Marek Skrobecki, powiedział o "Latającej maszynie": "fabularnie jest to opowieść o tęsknocie córki za ojcem".

Twórcy zwracają uwagę, że "Latająca maszyna" to "największa tegoroczna produkcja animowana w Europie" i że "tak skomplikowanego obrazu pod względem łączenia technik jeszcze w historii kina nie było".

Zdjęcia powstawały na 20 różnych planach, w 20 scenografiach (m.in. Warszawy, Paryża i Londynu), mieszczących się w wielkim studio w Łodzi. Autorem zdjęć jest Krzysztof Ptak. W sumie w realizację filmu w Polsce, Wielkiej Brytanii, Chinach, Indiach i Norwegii zaangażowało się ok. pół tysiąca osób. Budżet filmu wyniósł 9 mln euro.