"Drzewo życia" ("The Tree of Life", USA) to rozgrywająca się na przestrzeni wielu lat, a zakorzeniona w latach 50. historia rodziny z amerykańskiego środkowego Zachodu.

W filmie przedstawione zostały losy Jacka – od dzieciństwa, po dorosłość. Dojrzałego Jacka zagrał Sean Penn. Dorosły bohater sięga wspomnieniami daleko w przeszłość, w czasy dzieciństwa. Wspomina swego ojca, w którego wcielił się Brad Pitt. Po latach Jack musi stawić czoło skomplikowanej relacji z ojcem. Jako człowiek dorosły syn czuje się zagubiony w nowoczesnym świecie, zastanawia się nad sensem i celem życia, zasadami wiary.

Jack z czasów dzieciństwa żyje z rodzicami w szczęśliwym domu. Ma dwóch braci. Rodzice otaczają go opieką i troską. Świat wydaje się chłopcu wspaniałym miejscem. Z czasem do tego z pozoru idealnego świata zaczynają docierać jednak mroczne aspekty życia – choroba, cierpienie, śmierć.

Chłopak rozpoczyna własną drogę ku dorosłości. Stopniowo, w miarę upływu lat, staje się zagubioną duszą w nowoczesnym świecie. Jedynym sposobem na wydostanie się z tej pułapki jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania: o sens wiary i powód naszej egzystencji.