"The Woman in the Fifth" to wspólna produkcja Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. Film, utrzymany w konwencji thrillera psychologicznego, jest adaptacją powieści amerykańskiego pisarza Douglasa Kennedy'ego.

Akcja rozgrywa się w Paryżu. Główny bohater, Amerykanin Ricks (Ethan Hawke), pragnie miłości i szacunku, podziwu i uznania. Chce pisać, tworzyć wybitne dzieła literackie, a jednocześnie zadbać o swoje życie osobiste - odzyskać rodzinę. Przy tym wszystkim ma nadzieję pozostać człowiekiem wolnym i niezależnym.

Pragnienia te kosztują mężczyznę bardzo wiele. Ricks zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością. Fakty coraz częściej mieszają mu się z fikcją, a życie zaczyna stawać się coraz mroczniejsze. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy bohater poznaje piękną i zmysłową Margit (Kristin Scott Thomas), kobietę z tajemniczą przeszłością.

W obsadzie filmu jest również polska aktorka Joanna Kulig. Autorem zdjęć jest polski operator Ryszard Lenczewski.

>>> Kim jest reżyser filmu? Czytaj dalej o Pawle Pawlikowskim


Paweł Pawlikowski, urodzony w 1957 r. w Warszawie, obecnie mieszka na stałe w Wielkiej Brytanii - kraju, z którym twórczo związany jest od lat. W reżyserskim dorobku ma m.in. nagradzany film fabularny "Lato miłości" (2004, produkcja brytyjska) z Emily Blunt w obsadzie.

Pochodzący z Teksasu Ethan Hawke (ur. 1970) grał m.in. w "Stowarzyszeniu umarłych poetów" (1989), "Orbitowaniu bez cukru" (1994) i "Przed zachodem słońca" (2004).

Kristin Scott Thomas (ur. 1960), która w wieku 18 lat opuściła Wielką Brytanię i wyjechała do Paryża, można było z kolei oglądać m.in. w filmach "Cztery wesela i pogrzeb" (1994), "Angielski pacjent" (1996), "Gosford Park" (2001) i "Kocham cię od tak dawna" (2008).

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto odbędzie się w dniach 8-18 września. Film "The Woman in the Fifth" będzie prezentowany w sekcji Special Presentation. W tej samej sekcji pokazany zostanie nowy obraz Małgorzaty Szumowskiej, "Sponsoring" ("Elles", Francja/Polska/Niemcy), w którym zagrała Juliette Binoche.