Jak zostać królem

reż. Tom Hooper
Historia Jerzego VI, taty miłościwie panującej Elżbiety II. Musiał objąć tron Imperium Brytyjskiego po niespodziewanej abdykacji swojego brata Edwarda VIII, uwikłanego w romans z amerykańską rozwódką Wallis Simpson.
Colin Firth jako król, Geoffrey Rush jako jego terapeuta – pomaga nowemu władcy przezwyciężyć nielicującą z nową godnością wadę wymowy – jąkanie. Niezwykłe spojrzenie na dworskie historie.
Reklama
Polska premiera 28 stycznia
Reklama

Green Hornet

reż. Michel Gondry
Michel Gondry ("Jak we śnie", "Zakochany bez pamięci") reżyseruje kolejną adaptację przygód komiksowego Zielonego Szerszenia, a w obsadzie znaleźli się komik Seth Rogen, nagrodzony Oscarem Christoph Waltz oraz Cameron Diaz. Jeśli ktoś choć odrobinę interesuje się filmem, to powyższa wiadomość brzmi dlań na tyle egzotycznie, by wzbudzić zaciekawienie. Nawet jeśli film ostatecznie okaże się straszną porażką – dostępna w sieci zajawka każe się spodziewać wszystkiego najgorszego. Ale bardzo śmiesznego.
Polska premiera 28 stycznia

Prawdziwe męstwo

reż. Ethan i Joel Coenowie
Uparta nastolatka wynajmuje najtwardszego szeryfa na całym Dzikim Zachodzie, by pomścił śmierć jej ojca. Jeśli dodamy, że owym rewolwerowcem jest Jeff Bridges, zabójcą Josh Brolin, ścigany również przez innego stróża prawa Matta Damona, a nad całością czuwali bracia Coenowie, możemy się spodziewać wszystkiego najlepszego. Remake klasycznego westernu z Johnem Wayne’em w wykonaniu Coenów zbiera za oceanem znakomite recenzje, choć uwaga! – brak w nim ironii, do której przyzwyczaili nas utalentowani bracia. Film jest wysoko typowany w rozpoczynającym się właśnie wyścigu oscarowym.
Polska premiera 11 lutego



127 godzin

reż. Danny Boyle
Oparty na faktach obraz przedstawia dramatyczny moment z życia alpinisty Aarona Ralstona, który został uwięziony pod głazami podczas górskiej wspinaczki. 127 godzin w pułapce i wiele drastycznych decyzji w imię przetrwania. James Franco, który zagrał głównego bohatera, otrzymał za tę poruszającą kreację nominację do Złotego Globu. Do nagród krytyków nominowani są również autorzy scenariusza Simon Beaufoy i Danny Boyle – poprzednie dzieło tego tandemu "Slumdog. Milioner z ulicy" przyniosło im także Oscara. Być może w tym roku powtórzą ten wyczyn.
Polska premiera 18 lutego.

Jeż Jerzy

reż. Tomasz Leśniak, Wojtek Wawszczyk
Jedyny polski film w tym zestawieniu! Pierwsza rodzima pełnometrażowa adaptacja komiksu, w dodatku animowana. U podstaw scenariusza leży popularna seria humorystycznych historyjek o jeżdżącym na deskorolce jeżu i jego licznych perypetiach w zderzeniu z polskim społeczeństwem, autorstwa Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego. Jerzy nie jest ideałem – pije, pali i podrywa panienki, ale inni na jego tle wypadają znacznie gorzej. Warto zwrócić uwagę na obsadę – animowanym postaciom głosów użyczyli m.in.: Borys Szyc, Maciej Maleńczuk, Maria Peszek i Michał Koterski.
Premiera 11 marca

Melancholia

reż. Lars von Trier
Film katastroficzny w reżyserii von Triera? Duński filmowiec postanowił chyba wypróbować wszystkie gatunki – a skoro tak dobrze poszło mu z pornohorrorem, jakim był "Antychryst", to może i teraz nie będzie źle? Choć streszczenie scenariusza wskazuje, że właśnie będzie koszmarnie: szczęście świeżo poślubionej pary więdnie w obliczu asteroidy zbliżającej się do naszej planety.
Za to obsada bardziej niż obiecująca: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland, John Hurt, Charlotte Rampling i Alexander Skarsgard – znany z roli przystojnego wampira w "Czystej krwi". Jest na co ostrzyć zęby.
Polska premiera 27 maja



Kongres futurologiczny

reż. Ari Folman
Izraelski reżyser, który zachwycił cały świat animowanym dokumentem "Walc z Bashirem" o wojnie w Libanie, wziął na warsztat prozę Stanisława Lema.
Dystopijna wizja społeczeństwa przyszłości zawarta w tej historii oblecze się w formę przeznaczonej dla dorosłych animacji rotoskopowej. Według niepotwierdzonych jeszcze branżowych plotek film będzie można zobaczyć podczas festiwalu w Cannes, data polskiej premiery jeszcze nieznana.

Kowboje i obcy

reż. Jon Favreau
James Bond (Daniel Craig) oraz Indiana Jones (Harrison Ford) będą walczyć ramię w ramię z najeźdźcami z kosmosu. W rozgrywającym się w XIX-wiecznej Arizonie westernie na podstawie powieści graficznej pod takim samym tytułem. Wygląda na to, że obraz wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Rona Howarda to piękny prezent dla wszystkich miłośników popkultury.
Polska premiera 26 sierpnia

Thor

reż. Kenneth Branagh
Superbohaterski komiks z uniwersum Marvela przeniesiony na ekran przez kolejnego znakomitego europejskiego twórcę. Tym razem za bazujące na nordyckiej mitologii opowiadania wziął się specjalista od adaptacji szekspirowskich Kenneth Branagh.
Obok Chrisa Hemswortha ("Star Trek"), który zagra rolę tytułową, zobaczymy Anthony’ego Hopkinsa, Natalie Portman i Rene Russo, a także wybitnego aktora japońskiego Tadanobu Asano oraz Brytyjczyka Idrisa Elbę. Wokół tego ostatniego wybuchła ostatnio awantura, gdy amerykańscy fundamentalni konserwatyści zaprotestowali przeciwko obsadzeniu czarnoskórego aktora w roli nordyckiego boga. Jak wiadomo, głupota nie zna granic.
Polska premiera 20 maja

The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn

reż. Steven Spielberg
Prawem kontrastu jeden z najbardziej znanych amerykańskich reżyserów ekranizuje jeden z najpopularniejszych europejskich komiksów – "Przygody Tintina". Rysunkowa seria belgijskiego twórcy Hergego należy do kanonu literatury i była już wielokrotnie adaptowana na potrzeby kina i telewizji. Tym razem czekamy na aktorski film w 3D na podstawie tomu "Tajemnica Jednorożca". Jest na co czekać, bo wśród osób odpowiedzialnych za tę produkcję znalazło się wiele talentów: produkuje Peter Jackson, scenariusz napisał Edgar Wright ("Wysyp żywych trupów", "Scott Pilgrim"), zaś zagrają m.in. Jamie Bell i Daniel Craig.
Polska premiera 4 listopada