Gdzie ukryto skarb Solidarności? Właśnie kręcą!
We Wrocławiu rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Waldemara Krzystka "80 milionów", opowiadającego historię spektakularnego ukrycia pieniędzy, należących do dolnośląskiej Solidarności, w dniach poprzedzających wprowadzenie stanu wojennego.
- Janda: Do dziś jestem postacią z jego filmów
- Borcuch: Wywodzę się z biednego kina
- Wolność, miłość, muzyka - "Wszystko, co kocham"
- Matura bez bólu >>
Pogoda
POLSKA
Wtorek 2012-05-22

temp. min 6°C max. 31°C
opady:
niewielkie opady
Twoje miasto:
Program TV
Sprawdź program swojej ulubionej stacji:
Zdjęcia są kręcona na Moście Grunwaldzkim w centrum miasta i potrwają do poniedziałku. Na ten czas most został zamknięty. "Na moście kręcone są dwie sceny. Pierwsza - scena euforii po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, a druga - to bitwa z ZOMO" - powiedział Błażej Przygodzki z MediaBrigade.
Później filmowcy przeniosą się z planem zdjęciowym do zajezdni tramwajowej na ul. Grabiszyńską, gdzie będą kręcone kolejne sceny. Zdjęcia potrwają do grudnia.
Fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach, które rozegrały się 10 dni przed wprowadzeniem 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego. Wówczas trójka młodych działaczy dolnośląskiej Solidarności wypłaciła z wrocławskiego banku związkowe pieniądze - 80 mln zł. Zrobili to w ostatnim momencie, ponieważ 13 grudnia 1981 r. konto zostało zablokowane przez władze.
Pieniądze zostały ukryte u ks. kard. Henryka Gulbinowicza, ówczesnego metropolity wrocławskiego, w prywatnych pokojach Pałacu Biskupiego. Gotówka po wprowadzeniu stanu wojennego pomogła m.in. w budowaniu wrocławskiego podziemia.
Jak opowiadał dziennikarzom jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć Krzystek, podobieństwo do rzeczywistych osób i zdarzeń w filmie będzie łatwo rozpoznawalne. "Chcielibyśmy oddać stan ducha, psychiki, stosunek do rzeczywistości tych młodych wówczas ludzi" - mówił reżyser.
Dodał, że chciałby, aby sceny filmu pokazały, dlaczego ci ludzie zrobili to i jakie to miało znaczenie dla podziemia solidarnościowego.
Źródło: PAP
















































~..2010-09-05 12:16
Pierwszy milion trzeba ukrasc jak to mawia michnik.
~taktak2010-09-05 07:25
Dobrze, że kochani internauci nie kręcą filmów - z ich wypowiedzi jednoznacznie wynika, jakie "dzieła" mogłoby powstać...
~kwidzyniak2010-09-05 05:34
mm nadzieję że ten filmowy kicz nie będzie obowiązkowym tytułem do oglądnięcia przez dzieci w szkołach :):):)
~wroclawianka2010-09-05 02:28
Władziu Frasyniuk wie na co spożytkował taką fortune i z kim .
~aha2010-09-04 23:41
3 grudnia nikt z solidarności nie mógł wiedzieć o zamiarach junty ludowej!!!
~G2010-09-04 21:56
a gdzie bohaterka KRZYWONOS ,WAŁESA SKACZACY PRZEZ MOSTY,I CALA ELITA PO BUDUJACA JEDYNA SŁUSZNA POLSKE
po
~xxx2010-09-04 19:42
Powinni pojechać na Polanki a tam w podziemiach willy "pana" W znależli by to czego szukają - Uprzejmie donoszę !!!
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!